Pytania i podpowiedzi dla wasIlu wybrać kamerzystów na wesele ?
Jeśli Wasze wesele jest planowane na więcej niż 120 osób to warto zamówić 2 operatorów aby mieć do wyboru dużo ujęć z różnych miejsc, spora liczba gości do tego duża sala weselna jeden kamerzysta może mieć problem złapać na filmie tyle osób. Do 100 osób nie ma obawy


Sesja filmowa nad Morzem czy w mieście ?
Udostępniamy taką możliwość dla naszych klientów filmowanie, zdjęcia oraz ujęcia z drona podczas 4 godzinnej sesji ( okolice Ustki ) Jeśli macie czas i chęć przyjechać nad Morze to będzie to naprawdę fajna sesja.


Czy wybrać fotografa i kamerzystę z jednej firmy czy osobno?
Jeśli macie możliwość zamówienia jeszcze fotografa od nas to jak najbardziej jest to lepsza opcja, z tego względu że MY się znamy już, wiemy jak się poruszać w Kościele, na sali weselnej, aby nie wchodzić sobie w kadr ciągle.
Z osobami , które znamy 15 min nie jesteśmy w stanie omówić przed Kościołem wszystkiego i jest to czysta improwizacja i ciężki proces podczas montażu aby wycinać fotografa z filmu z każdej klatki.
Dlatego warto jest zamówić fotografa od nas aby zdjęcia i filmy były ładne i przejrzyste.


Jaki format filmu wybrać Full HD czy 4k
Obecnie na rynku TV 4k ma już coraz więcej ludzi i staje się on powoli standardem, problemem jest nagranie w tym formacie bo zajmuje on 4 razy więcej miejsca na kartach SD i podczas montażu potrzeba dużo bardziej wymagającego komputera i oprogramowania jak również zapis filmu w tym formacie zajmuje kilkanaście godzin.
Dlatego cena za filmowanie w 4k jest dodatkowo płatną opcją i czas filmu wynosi do 60 min.


Co powinniśmy ustalić z kamerzystą przed Weselem.

Na pewno najważniejszą rzeczą jest czas dokładny rozpoczęcia Ceremonii w Kościele oraz czy zaczynamy filmowanie od Pana młodego , potem Pani młoda, Kościół, Sala weselna czy pomijamy jeden dom, bo np.: jest za duża odległość domu młodego od młodej.

Wejście do Kościoła -ważne jest abyście wchodząc do Kościoła oraz wychodząc zaczekali na kamerzystę ,który Was wyprowadzi i zdąży sfilmować wyjście. Wychodzicie powoli, dostojnie to Wy jesteście najważniejsi w tym dniu.

Stała współpraca i kontakt z kamerzystą lub fotografem - tyle się dzieje, nie jesteście w stanie zapamiętać wszystkich rzeczy , kiedy wychodzić z Kościoła kiedy wsiadać do auta itp.. dlatego miejcie cały czas kontakt wzrokowy chociażby z nami a My pomożemy i wskażemy Wam kiedy co należy zrobić, zaczekać, wychodzić powoli nie za szybko. Są to bardzo istotne wskazówki, które później widać na nagraniu jeśli nie zastosujecie się do nich.

Stojąc przed Księdzem stoicie zawsze bokiem do niego i do kamerzysty i gości, patrzycie sobie w oczy i to sobie właśnie przysięgacie. Ułatwi to nagranie i zrobienie ładnych zdjęć z Ceremonii.

Zakładając obrączki warto przytrzymać na kilka sekund ręce taka "STOP KLATKA " - aby fotograf mógł zrobić zdjęcia oraz kamera będzie miała czas na zarejestrowanie tego momentu.

Warto jest też powiedzieć kamerzyście czy zależy Wam na całym Kościele od A do Z czy może operator nagrać i zmontować później tylko najważniejsze elementy z Kościoła.
Technicznie potrzeba zmienić baterie w kamerze lub kartę pamięci i potrzebna jest wolna chwila na to, której nie nagramy w tym samym czasie jeśli operator ma 1 kamerę.

Dobrze jest też powiedzieć, jaką lubicie muzykę, jaki styl lub jakie utwory chcielibyście umieścić w swoim filmie czy wolne czy szybkie, czy w stylu BOHO itp...itd.. Nie znamy się i nie mamy też dużo czasu w trakcie przygotowań do tego typu ustaleń. Warto to zrobić to nam ułatwi przygotowanie i realizację filmu.


Przysięga w Kościele
Najważniejszym elementem jest Przysięga nagrana w Kościele, często jest hałas, goście się niecierpliwią, dzieci płaczą, jest zamieszanie, szum itp..
Do tego dochodzi stres młodych, który zabiera im głos i nie są w stanie wypowiedzieć przysięgi głośno i wyraźnie.
Dlatego wart jest potrenować to w domu wypowiedzieć kilkakrotnie Przysięgę aby w Kościele wypadła czysto i głośno, bo jeśli wypowiecie ją po cichu to niestety nie nagra się to dobrze i będzie ciężko wyciągnąć dźwięk lepszy.


Pierwszy taniec jaki wybrać:
Jeśli nie jesteście zawodowymi tancerzami to odradzam jakieś trudne tańce, które jeszcze dodatkowo są w stresie, bo wszyscy goście na Was patrzą, kamerzysta, fotograf, orkiestra, obsługa nie jest to sytuacja komfortowa. W domu może i Wam wychodził ten taniec ale na sali może okazać się klapą.
Dlatego warto jest wybrać jakiś wolny utwór i zatańczyć tak abyście nie mieli problemu z poruszaniem się, suknia tez bardzo utrudnia ruch w tańcu i czasami jest bardzo niebezpiecznie bo można się potknąć o suknie lub wygląda to dziwacznie.
Wolny utwór - jest jak najbardziej bezpieczny lub szybki ale jeśli naprawdę jesteście przygotowani do tańca i suknia ślubna nie jest zbyt długa.
Warto to przećwiczyć przed weselem.


Kto ustala scenariusz imprezy? Młodzi, restauracja czy orkiestra ?
Tutaj warto jest ustalić wstępny scenariusz przybycia , podania obiadu, 1 tańca, podanie torta, różnych niespodzianek, podziękowań, oczepin i innych dodatkowych niespodzianek.
Ponieważ czasami się zdarza tak, że obsługa wyjeżdża z tortem na środek sali a pary młodej nie ma na sali, są w toalecie, w pokoju hotelowym na zewnątrz i jest to bardzo niezręczna sytuacja.
Warto to przypilnować i ustalić z orkiestrą i menagerem sali żeby się zgrali aby nie przegapić tego ważnego momentu.


Czy jedna osoba może nagrywać film i zrobić też zdjęcia na Ślubie?
Niestety nie, dlatego że jeśli filmujemy to nie ma szansy na to aby w tym samym czasie np: podczas przysięgi nagrywać ją i zrobić zdjęcia.Do tego potrzebny jest fotograf z osobnym sprzętem, lampą błyskową aby wyglądało to zdjęcie bardzo dobrze i profesjonalnie.


Czy jeden operator kamery może też zrobić ujęcia z drona?
Tak jest to możliwe ale nie równocześnie z filmowaniem na ziemi.
Czyli zdjęcia z drona robimy przed Kościołem przed Waszym przyjazdem lub po wyjściu z Kościoła.


To wszystko zależy od kilku czynników :
1.odpowiednia pogoda - wiatr do 15 km/h, bez deszczu, śniegu , temp. pow. 4 stopni Celsjusza
2.czy Życzenia będą pod Kościołem, czy będziemy mieli 5 min na zamianę kamery na drona i dokończenie zdjęć pod Kościołem dronem.
3.liczba osób na Ślubie, jeśli będzie 40 osób to nie będziemy mieli czasu na to aby zrobić zamianę kamer a z dronem do Kościoła też nie da się wejść ( chyba że jest 2 operatorów ) to wtedy jeden nagrywa wyjście z Kościoła , a drugi czeka z dronem przed Kościołem i spokojnie filmuje całe Wyjście i odjazd z powietrza
4.zawsze pamiętamy o bezpieczeństwie gości, pilota oraz drona aby nic się nie wydarzyło i jeśli warunki nie są bezpieczne to nie wylatujemy dronem. ( Silny wiatr, deszcz, śnieg, mróz lub zakaz lotów w pobliżu lotnisk i baz wojskowych zamieszczonych w strefie CTR)


Niespodzianki na weselu
Jeśli planujecie jakieś niespodzianki, fajerwerki, gołębie, balony, pokaz barmański, pokaz laserów, pokaz tańca itp.... to warto powiedzieć nam o tym przed weselem abyśmy mogli być przygotowani na to z odpowiednim sprzętem. np: w całkowitej ciemności nie wszystkie kamery nagrają to dobrze, dlatego warto przygotować odpowiednią kamerę do różnych zdjęć, w dzień czy w nocy, w słońcu lub deszczu.